Зачароване коло Сюжет | Джерела | Навігаційне менюЯ, робот...

РоббіЗачароване колоЛогікаВпіймати кроликаБрехун!Загубився роботВтечаДоказРозв'язати протиріччяНайкращий товаришСалліОдного дняТочка зоруДумай!Справжнє коханняЗагублений робот AL-76Ненавмисна перемогаЧужинець у раюСвітловіршіСегрегаціоністРоббіДавайте зберемось разомДзеркальне відображенняІнцидент на трьохсотліттяПерший законЗачароване колоЛогікаВпіймати кроликаБрехун!Задоволення гарантованеЛенніРаб коректуриЗагубився роботРизикВтечаДоказРозв'язати протиріччяЖіноча інтуїція... що Ти пам'ятаєш про неїДвохсотлітня людинаМрії роботаЯк жаль!РоббіЛогікаБрехун!Зачароване колоДоказЗагубився роботРозв'язати протиріччяЖіноча інтуїціяДвохсотлітня людинаОдного дняДумай!СегрегаціоністДзеркальне відображенняЛенніРаб коректуриРіздво без Родні


Фантастичні оповідання 1942Оповідання Айзека АзімоваДетективна фантастика


англ.Айзека АзімоваAstounding Science Fiction«Я, робот»«Все про роботів»«Мрії робота»ФабулаТрьох законів робототехнікидилемуангл.Меркурійрудниківсонячних батареяхселен«Двохсотлітня людина»«Я, робот»«Час Єви»












































Зачароване коло
Runaround
Жанр
науково-фантастичне оповідання[d]
Автор
Айзек Азімов
Мова
американська англійська
Написано
1942
Опубліковано
березень 1942
Переклад
1987
Цикл
Роботи
Попередній твір
Ненавмисна перемога
Наступний твір
Логіка

Зачаро́ване ко́ло (англ. Runaround) — науково-фантастичне оповідання авторства Айзека Азімова, написане восени 1941 року. Вперше надруковане у березні 1942-го в журналі Astounding Science Fiction. Оповідання входило до складу авторських збірників «Я, робот» 1950, «Все про роботів» 1982 та «Мрії робота» 1990.



Сюжет |


Події розгортаються навколо постійних персонажів циклу — Донована та Пауелла. Фабула, як і в інших творах циклу, побудована навколо Трьох законів робототехніки, та дозволяє читачу відстежити намагання вирішити дилему, яку вони породжують. Саме у цьому оповіданні Азімов сформулював «Три закони робототехніки».


2015 року Донован, Пауелл та робот «Спіді» СПД-13 (англ. Robot SPD-13 «Speedy») вирушають на Меркурій з метою розконсервування станцій рудників, що були закриті за десять років до того. Після прибуття вони дізнаються, що на сонячних батареях, котрі підтримували життєдіяльність станції, закінчився селен. Найближче селенове озеро розташоване за 17 миль від станції. З огляду на те, що тільки Спіді може витримати нестерпну спеку атмосфери Меркурія, Донован приймає рішення послати за селеном робота. Проходить п'ять годин, Спіді не повернувся, тривога охоплює Донована та Пауелла. Люди змогли спіймати немодульований короткохвильовий сигнал від робота, і вирушають на пошуки Спіді. Донован встановив, що Спіді з незрозумілої причини бігає наколо селенового озера, пошукова група рушає верхи на роботах застарілої конструкції.


Було з'ясовано, що наказ, який отримав Спіді, був недостатньо чітко сформульований, тому згідно з Другим законом робототехніки слабко потенційований наказ зрівнявся із Третім законом (самозбереження). Внаслідок конфлікту рівновеликих наказів мозок робота дав збій, тому Спіді почав кружляти навколо озера по лінії, на якій потенціали обидвох законів були рівні. За допомогою Першого закону робототехніки Пауел зумів вивести Спіді зі ступору.


Три закони робототехніки, уперше сформульовані в цьому оповіданні, неодноразово використовувалися згодом у різних оповіданнях. Серед екранізацій — «Двохсотлітня людина», «Я, робот», «Час Єви».



Джерела |



  • Я, робот (цикл оповідань)

  • Я, робот

  • Я, робот. Айзек Азімов

  • Runaround







П:  Література П:  Фантастика П:  Наукова фантастика П:  США







Popular posts from this blog

As a Security Precaution, the user account has been locked The Next CEO of Stack OverflowMS...

Список ссавців Італії Природоохоронні статуси | Список |...

Українські прізвища Зміст Історичні відомості |...