Центральна Азія Зміст Загальна статистика | Центральна...


Центральна АзіяРегіони Азії


регіонАзіїкочовими народамиВеликим шовковим шляхомЄвразійського континентуЄвропиБлизького СходуПівденноїСхідної АзіїгеографАлександер фон Гумбольдт1843ЮНЕСКОМонголіюКитайПенджабІндіюПакистанІранАфганістансередньоазійських республіксхідно-тюркські народимонголитибетціСіньцзянПівденного Сибірурос.рос.УзбекистануТуркменістануТаджикистануКиргизстануКазахстануТуркменістанекономічні райониСередньоазіатський економічний районКазахстанський економічний район1992КазахстануНурсултан Назарбаєврозпад СРСРІслам Карімов







Центральна Азія




Рельєф Центральної Азії


Центра́льна А́зія — великий регіон Азії, який не має виходу до моря. Попри певну невизначеність його кордонів, виділяються загальні характеристики даного регіону — Центральна Азія історично завжди асоціювалася з кочовими народами та Великим шовковим шляхом. Центральна Азія завжди була місцем, де сходилися люди, товари та ідеї з різних кінців Євразійського континенту — Європи, Близького Сходу, Південної та Східної Азії.


Уперше виділив Центральну Азію як окремий регіон світу географ Александер фон Гумбольдт (1843).


У загальній історії Центральної Азії, підготовленій ЮНЕСКО, визначення регіону ґрунтується на його кліматичних особливостях, і сам регіон включає Монголію, Західний Китай, Пенджаб, північну Індію та північний Пакистан, північно-східний Іран, Афганістан, райони азійської Росії південніше тайгової зони та п'ять колишніх радянських середньоазійських республік.


Існує й інший метод визначення кордонів Центральної Азії — виходячи з етнічного складу населення (за основу беруться райони, де мешкають східно-тюркські народи, монголи та тибетці). Сюди входять Сіньцзян, тюркомовні регіони Південного Сибіру, п'ять колишніх радянських республік (хоча Таджикистан населений іраномовними народами) і афганський Туркестан.




Зміст






  • 1 Загальна статистика


  • 2 Центральна Азія чи Середня Азія?


  • 3 Геополітична ситуація і лідерство


  • 4 Див. також


  • 5 Примітки


  • 6 Література


  • 7 Посилання





Загальна статистика |











































































Прапор
Прапор
Мапа
Назва

офіційна назва


Назва державною мовою
Форма правління
Валюта
Столиця

Площа[1]

Населення[2]

Flag of Kazakhstan.svg


Emblem of Kazakhstan.svg


Kazakhstan in Asia.svg

Казахстан

Республіка Казахстан



каз. Қазақстан (Қазақстан Республикасы)

рос. Казахстан (Республика Казахстан)


Республіка

Казахстанський тенге

Астана
2 724 900
17 522,0

Flag of Kyrgyzstan.svg


National emblem of Kyrgyzstan 2016.svg


Kyrgyzstan in Asia.svg

Киргизстан

Киргизька Республіка



кирг. Кыргызстан (Кыргыз Республикасы)

рос. Киргизия (Киргизская республика)


Республіка

Сом

Бішкек
199 951
5 496,7

Flag of Tajikistan.svg


Emblem of Tajikistan.svg


Tajikistan in Asia.svg

Таджикистан

Республіка Таджикистан



тадж. Тоҷикистон (Ҷумҳурии Тоҷикистон)
Республіка

Сомоні

Душанбе
143 100
7 768,4

Flag of Turkmenistan.svg


Emblem of Turkmenistan.svg


Turkmenistan in Asia.svg

Туркменістан

Республіка Туркменістан



туркм. Türkmenistan (Türkmenistan Döwleti)
Республіка

Туркменський манат

Ашгабат
488 100
5 054,8

Flag of Uzbekistan.svg


link=https://uk.wikipedia.org/wiki/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Emblem of Uzbekistan.svg


Uzbekistan in Asia.svg

Узбекистан

Республіка Узбекистан



узб. O’zbekiston (O‘zbekiston Respublikasi)
Республіка

Узбецький сом

Ташкент
447 400
28 394,2


Центральна Азія чи Середня Азія? |


В українській географічній науці існує також поняття Середньої Азії, яке було запроваджене в СРСР для позначення Узбекистану, Туркменістану, Таджикистану і Киргизстану (іноді також Казахстану).


В багатьох виданнях та мовах немає відмінностей між поняттями «Середня Азія» та «Центральна Азія», що іноді призводить до труднощів при перекладі та різних непорозумінь. Під «Середньою Азією» розумілися тільки 4 колишніх радянських республіки — Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан і Туркменістан, виключаючи Казахстан. Така обставина пояснюється розподілом СРСР на економічні райони. В ті часи в Центральній Азії були два радянські економічні райони — Середньоазіатський економічний район і Казахстанський економічний район. Звідси й розподіл на Середню Азію та Казахстан. У 1992 році Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв на спільній зустрічі голів держав Середньої Азії в Південно-Казахстанській області у місцевості Ордабаси запропонував відмовитися від поняття «Середня Азія та Казахстан» на користь іншого — «Центральна Азія». Зважаючи на це, сьогодні щодо колишніх радянських азійських республік доречніше використовувати топонім Центральна Азія, що й відображено в сучасних словниках[3], посібниках[4]. За Національними (державними) статистичними класифікаціями (класифікаторами) (див. Класифікація країн світу. Додаток Г), вираз Central Аsia українською слід передавати як Центральна Азія[5].



Геополітична ситуація і лідерство |


Центральноазіатські республіки — Казахстан, Узбекистан, Туркменістан, Таджикистан, Киргизстан — проголосили незалежність на початку 1990-х років (розпад СРСР). У всіх державах було прийнято нові конституції, сформовано органи державної влади. В основі моделі суспільного устрою незалежних держав Центральної Азії, які виникли на пострадянському просторі, — збереження давніх та племінних традицій у поєднанні з сучасними реаліями[6].


У політичній сфері в центральноазіатських країнах простежується своєрідна тенденція становлення жорстких режимів, які очолюють харизматичні лідери.


Авторитарним лідером, приміром, є президент Узбекистану Іслам Карімов. Йому належать слова: «У нашій республіці можуть бути або демократія, або порядок. Я обрав порядок»[6].



Див. також |



  • Великий Степ

  • Согд



Примітки |





  1. Країни за площею. CIA. Процитовано 4 листопада 2012 року. (англ.)


  2. Країни за населенням. CIA. Процитовано 4 листопада 2012 року. (англ.)


  3. Центральная Азия // Геоэкономический словарь-справочник / В. А. Дергачев. — Одесса: ИПРЭЭИ НАНУ, 2004.]


  4. Економічна і соціальна географія світу: навч. посіб. для студ. геогр. спец. вищ. навч. закл. / О. Шаблій та ін. ; ред. С. П. Кузик. — Л. : Світ, 2002. — 672 с.: рис., табл. — Бібліогр.: с. 668. — ISBN 966-603-178-7


  5. Національні (державні) статистичні класифікації (класифікатори). Класифікація країн світу. Додаток Г


  6. аб Фелікс Рудич. Політичний клас у сучасній Україні: передумови становлення (Частина 1) // Віче № 9, 2009




Література |


  • Пострадянські республіки Центральної Азії в умовах геополітичних викликів наприкінці ХХ — початку ХХI ст. : монографія / Б. С. Левик ; Нац. ун-т «Львів. політехніка». — Донецьк: ТОВ «Схід. видавн. дім», 2014. — 188 с. — Бібліогр.: с. 165—187. — ISBN 978-966-317-235-4.


Посилання |










Popular posts from this blog

Фонтен-ла-Гаярд Зміст Демографія | Економіка | Посилання |...

Список ссавців Італії Природоохоронні статуси | Список |...

Маріан Котлеба Зміст Життєпис | Політичні погляди |...