Єфросинінський хрест Зміст Опис | Історія | Вшанування |...


ХрестиПравослав'я в БілорусіХрести (пам'ятники)


хрестЄфросинії ПолоцькоїСвято-Преображенського монастиря1161ювеліромЛазарем БогшеюковчегЄрусалимаКонстантинополяпаломництвамісяцірокикипарисаВисотасантиметраДовжиназолотимисрібнимидорогоцінні каменіперлиниемалевихіконІсуса ХристаБогородиціІвана ПредтечіархангелівМихаїлаГавриїлаєвангелістівМатвіяМаркаЛукиІванабатьківфініфтьім'яПолоцькаХІІХІІІ столітьСмоленськ1514Василь ІІІМосквуреставровано1563Іван ГрознийкороляСтефана Баторія1582Софійського соборугреко-католиківєзуїти1841Франко-російської війни 1812 рокуцеглоютравні1842келіїЖовтневого перевороту 1917 року19211922МінськБілоруському державному музеї1929Німецько-радянської війни19411992Білоруська Православна ЦеркваПолоцької єпархіїБресті1997ВоздвиженняМиколою Петровичем Кузьмічем24 вересня1998Орден Хреста Преподобної Єфросинії ПолоцькоїАлексій ІІ17 жовтня2007Національний банк Білорусіпам'ятну монетубілоруських рублівАвіськийАндріївськийАнтонієвськийБаскськийБолніськийВізантійськийВірменськийГеогрієвськийГолгофськийГрецькийГугенотськийЄгипетськийЄрусалимськийКельтський КлиментівськийКоптськийКульовийЛатинський ЛаманийЛілійнийЛотаринзькийМальтійськийМосковськийНінівськийНовгородськийПапський ПатріаршийЛотаринзькийЄфросинінськийПетрівськийПилипівськийСербськийСонячнийТамплієрськийкозацькийТрилистийТулузькийЯківський




Єфросинінський хрест — хрест, зроблений на замовлення Єфросинії Полоцької для Спасо-Преображенського храму Свято-Преображенського монастиря. Був виготовлений в 1161 році полоцьким майстром-ювеліром Лазарем Богшею і став справжнім шедевром староруського мистецтва.




Зміст






  • 1 Опис


  • 2 Історія


    • 2.1 Відновлення




  • 3 Вшанування


  • 4 Література


  • 5 Посилання





Опис |




Відновлений Хрест


Хрест являв собою ковчег, в якому знаходились християнські святині, привезені із Єрусалима і Константинополя:



  • частки Древа Животворящого Хреста Господня з краплею Крові Спасителя;

  • частки каменів Гробу Господнього і Гробу Пресвятої Богородиці;

  • крапля крові великомученика Димитрія Солунського;

  • частки мощів святих Стефана і Пантелеймона.


Зібрати ці святині було надто важко і коштувало великих затрат праці і коштів. Подорожі (паломництва) в ті часи були в основному пішохідними, для них були потрібні місяці і роки.


Виготовлений хрест був із кипариса. Висота його становила 52 сантиметра, а товщина 2,5 сантиметра. Довжина верхньої перекладини — 14 сантиметрів, нижньої — 21 сантиметр. Основа хреста була оббита 22-ма золотими пластинами і 20-ма срібними з позолотою. Крім того хрест прикрашали дорогоцінні камені, вишуканий орнамент, перлини і двадцять мініатюрних емалевих ікон з зображеннями Ісуса Христа, Богородиці, святого Івана Предтечі, святих архангелів Михаїла і Гавриїла, чотирьох євангелістів: Матвія, Марка, Луки і Івана, а також небесних покровителів преподобної Єфросинії і її батьків.


Мініатюри на Хресті були виконані старовізантійською технікою перегородчатої емалі. В стародавніх літописах ця емаль називається «фініпт» — фініфть. Вона являла собою сплав різних (до 72-х) коштовних каменів і металів. На зворотній стороні Хреста ювелір зазначив своє православне ім'я «Лазар» і прозвище «Богша».


Єфросинінський хрест також є пам'ятником староруської писемності. На його срібних пластинах вибитий великий текст, що містить історичні відомості. Надписи повідомляють про поміщення цієї святині в Спаському храмі в 1161 році, ім'я замовниці, кошторис робіт і матеріалів. По бокових сторонах Хреста іде напис-заповіт святої полоцької ігуменії:






«

Да не изнесется из монастыря никогда же, яко ни продати, ни отдати. Аще се кто преслушает, изнесет его из монастыря, да не будет ему помощник черный крест ни в сей век, ни в будущий.
»


Історія |


Не зважаючи на таке застереження, доля святині виявилась не легкою. На протязі декількох століть Єфросинінський хрест неодноразово вивозився за межі Полоцька і знову до нього повертався.


На межі ХІІ — ХІІІ століть Хрест, по причині міжусобиць, був вивезений князями-смолянами в Смоленськ, де знаходився біля трьох сторіч. Коли в 1514 році великий князь Василь ІІІ підкорив Смоленськ, святиня була відправлена в Москву. Під час перебування в Москві Хрест було реставровано, так, як окремі емалі витерлись, а деякі були вже втрачені.


В 1563 році цар Іван Грозний після взяття Полоцька повернув Хрест в Спаський монастир. Невдовзі Полоцьк був завойований військами короля Стефана Баторія. Завоювавши місто, він заснував тут єзуїтський колегіум, а в 1582 році передав Спаський монастир в руки католицького ордену єзуїтів. Хрест Єфросинії Полоцької віруючі завчасно перенесли до Софійського собору, який невдовзі став у віданні греко-католиків. Бажаючи заволодіти Хрестом, єзуїти затіяли з греко-католиками судову тяжбу. Зазнавши невдачі, вони намагалися викрасти Хрест, замінивши його підробкою. Однак і це їм не вдалося. Таким чином Хрест залишився в Софійському соборі і знаходився там до 1841 року. Під час Франко-російської війни 1812 року Хрест для більшої безпеки зберігався в стіні Софійського собору — в ніші, наглухо закладеній цеглою.


У травні 1842 року Хрест був урочисто повернений із Софійського собору в Спасо-Єфросиненський монастир і покладений в Свято-Преображенському храмі, в келії Преподобної.


Після Жовтневого перевороту 1917 року почалася нова віха в історії монастиря і її святинь. В 1921–1922 роки радянською владою із монастиря були вилучені Єфросинінський хрест, святі ікони та інші цінності. Хрест в 1921 році був переданий до Полоцького фінвідділу, а потім в Мінськ, де деякий час знаходився в Білоруському державному музеї. В 1929 році святиню перевезли в Могильовський музей, а звідти в будівлю Могильовського обкому партії, де він знаходився до початку Німецько-радянської війни, а в 1941 році безслідно зник.



Відновлення |



Cross of Saint Euphrosyne.jpg


В 1992 році Білоруська Православна Церква святкувала тисячоліття Полоцької єпархії. В цей рік в Бресті почалися роботи по відновленню Хреста преподобної Єфросинії Полоцької. В 1997 році, напередодні свята Воздвиження, відновлений Єфросинінський хрест був урочисто привезений до Спаського монастиря. Хрест був виготовлений брестським майстром Миколою Петровичем Кузьмічем в старовізантійській техніці перегородчастої емалі і зберігає в собі часточки тих же святинь, що колись зберігались в оригіналі.




Вшанування |




Монета «Хрест Єфросинії Полоцької». Реверс


Священний Синод Білоруської Церкви рішенням від 24 вересня 1998 року заснував нагороду — Орден Хреста Преподобної Єфросинії Полоцької. Першим цієї високої нагороди був удостоєний Патріарх Алексій ІІ.


17 жовтня 2007 року Національний банк Білорусі випустив в обіг срібну пам'ятну монету номіналом 1 000 білоруських рублів накладом 2 000 штук «Хрест Єфросинії Полоцької».



Література |


  • Ефросиния Полоцкая. Мінськ. «ФУАинформ» 2007. — С. 47—51. ISBN 978-985-6721-69-7 (рос.)


Посилання |








  • Ехо Планети(рос.)


  • http://polotsk.nm.ru(рос.)





Popular posts from this blog

As a Security Precaution, the user account has been locked The Next CEO of Stack OverflowMS...

Список ссавців Італії Природоохоронні статуси | Список |...

Українські прізвища Зміст Історичні відомості |...